ازدواج یکی از اصلی ترین مراحل در زندگی هر فردی است که سرنوشت او را تعیین می کند. دین اسلام به عنوان یکی از کامل ترین ها شناخته شده است که همواره بر روی موضوع ازدواج و تشکیل خانواده دادن تاکید های بسیاری داشته است تا جایی که ما می توانیم روایت ها و احادیث ومختلفی را در این رابطه مطالعه نماییم. برگزاری مراسم ازدواج یا مراسم عروسی ویژگی های مهمی دارد که برای هر کسی حائز اهمیت بوده است.

در شهرهای مختلف و نقاط متفاوت ، مراسم ازدواج و تشریفات عروسی رسوم و اداب خاصی برای خود داشته است که بعضی از آنها از گذشتگان ما برایمان باقی مانده است. البته همانطور که از بزرگترها شنیده ایم در گذشته مراسم عروسی ها بدون تشریفات برگزار می شد ولی اداب و رسوم در عروسی ها برپا بود و مانند امروزه نبود که نیاز باشد تشریفات گسترده ی بکار گرفته شود.

شاید فکر کنید که تشریفات مجالس و تشریفات عروسی یعنی تجمل گرایی یا هر چیزی را با زرق و برق انجام دادن ولی اینگونه نیست . در تعریفی ساده می توان اینگونه گفت که هر کاری که انجام شود تا عروسی به صورت منظم و زیبا برگزار شود تشریفات عروسی گفته می شود. خدمات مجالس و تشریفات عروسی معنی گسترده تری از تجمل گرایی داشته است.
تشریفات یعنی برگزاری مراسم عروسی با اجرای آداب و رسوم ها می باشد. زمانی که میزبان مراسم ، وظیفه انجام رسوم ها و آداب خاص را به کارشناسان واگذار می کند خود می تواند با خیالی راحت به دیگر کارها بپردازد و آنگونه که شایسته است کارشناسان کارها را انجام میدهند.

تشریفات عروسی ، قانون ها و آداب خاص خود را داشته است و برای اینکه این تشریفات انجام شود باید تخصص های لازم را داشته باشند و به قول معروف باید هر کاری را به کاردان بسپارید تا مشکلی در اجرای آن به وجود نیاید.